Înregistrarea domeniului tău este în așteptare. Revino peste o oră
Postat pe Aug 16, 2017

Biserica Nicolina

Prima biserica Crestina dupa Evanghelie din Iasi

Dupa incheierea Primului Razboi Mondial, dupa ranile provocate, dupa inimile zdrobite, s-a aratat si biruinta..o biruinta pe care numai Dumnezeu o poate da. El a avut privirile indreptate spre cei care l-au cautat cu o inima curata si s-au increzut in El, avand certitudinea ca promisiunile Lui sunt adevarate si se implinesc la vremea hotarata de El.
new-8
Prima Adunare Infiintata In Iasi – Anul 1919
Fratele Grigore Constantinescu a fost cel care a luat initiativa in ceea ce priveste formarea unui grup de partasie, de cercetare a Cuvantului si de rugaciune. Fratii care au luat parte, David Teodorescu, Oprea Gheorghe Teodorescu, Florea Moisescu, Giuroiu Constantin, Vasile Ionescu erau frati indepartati de casa din cauza razboiului si mobilizati pe front. Prin strangerea laolalta a acestor frati din toata Romania Dumnezeu si-a aratat maretia si puterea.
La grupul de partasie ce se intalnea intr-o camaruta din Sarariei nr 13, au fost invitate cunostinte si prieteni, iar in scurta vreme o parte din ei au raspuns chemarii lui Dumnezeu. Astfel a luat fiinta prima adunare crestina din Iasi, care a fost începutul lucrării de propovăduire a Evangheliei.
Contactează-ne
Mesajul a fost trimis. Te vom contacta în curând.